Wystawa Marii Bilińskiej-Bohdanowiczowej

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przygotowało monograficzną wystawę Marii Bilińskiej-Bohdanowiczowej "Kobieta" z motywem japońskim – pastelem "Kobieta z japońską parasolką".

Dziś niejednemu odbiorcy takie malarstwo może wydać się tradycyjne i anachroniczne. Moim zdaniem budzi szacunek. Autorka, wbrew konwenansom, w czasach kiedy kobiety z trudem zdobywały wykształcenie, zyskała niezależność. Szacunek może budzić odwaga podążania własną drogą i determinacja w osiągnięciu celu. Myślę też, że Artystka osiągnęła artystyczne spełnienie, choć zmarła młodo ...

Wystawa, choć kameralna jest bardzo ciekawa. Organizatorzy zadbali o pokazanie twórczości Bilińskiej możliwie jak najpełniej. Sprowadzono dzieła Artystki z polskich muzeów, kolekcji zagranicznych. Stworzono ciekawą przestrzeń, w której można obcować z płótnami, pastelami czy rysunkami z bliskiej perspektywy, trudnej do uzyskania w tradycyjnych salach muzealnych.
Ciekawie też prześledzić drogę twórczą Artystki: od akademickich prób, po dojrzałe dzieła – w tym, nieukończony "Autoportret". Warto pamiętać też o Annie Bilińskiej, nie tylko o Oldze Boznańskiej.

Wystawa potrwa do 13 października. Więcej o wystawie można przeczytać na stronie Muzeum http://manggha.pl/wydarzenia/bilinska


PODZIEL SIĘ

FacebookTab