Ikony

Nakładem Wydawnictwa Dragon ukazała książka poświęcona ikonom, sfotoedytowana i przygotowana do druku przez Studio Litera.

Czym jest ikona?
W potocznym rozumieniu świętym obrazem, czczonym w Kościele prawosławnym. Jednakże dla samych wyznawców ikona jest czymś więcej niż tylko obrazem. Dla nich ikona jest tożsama z Bogiem. Już w 692 roku sobór ekumeniczny w Konstantynopolu poparł ideę przedstawiania Boga i osób boskich w postaci ikon. Na soborze ogłoszono także dogmat o czci ikon.

Wedle słów Teodora Studity w ikonie objawia się sam Bóg: "I należy z całą stanowczością powiedzieć, że w obrazie Chrystusa jest podobieństwo do Chrystusa, a za tym idzie, że obrazowi należy się ta sama cześć, co Chrystusowi.
Nie omyli się, kto powie, że bóstwo jest w obrazie"
(przekład Władysława Tatarkiewicza).

W mini albumie znajdziecie kompendium wiedzy na temat sztuki ikonopisania: genezę ikony, informacje o środkach stylistycznych i warsztacie, przegląd najważniejszych szkół i ośrodków oraz najważniejszych motywów ikonograficznych oraz dokonań mistrzów złotego wieku ikony: Teofana Greka, Andreja Rublowa, Dionizego i Szymona Uszakowa.

Książka bardzo starannie wydana, bogato ilustrowana.

Więcej informacji w portfolio:
http://www.studiolitera.pl/portfolio/ikony

Polecamy.
http://merlin.pl/Ikony_Luba-Ristujczina/browse/product/1,1476264.html


PODZIEL SIĘ

FacebookTab