Antoon van Dyck

‪#‎TegoDnia‬, czyli 22 marca 1599 roku w Antwerpii urodził się flamandzki malarz Antoon van Dyck. Porzuciwszy pracownię P.P. Rubensa, artysta podróżował po całej Europie, by w 1632 roku osiąść w Anglii, gdzie pozostał do śmierci w 1641 roku.

Choć twórczość Van Dycka jest dość zróżnicowana (artysta malował sceny religijne, mitologiczne i historyczne), dziś najbardziej ceni się jego autoportrety i portrety.

Jego współcześni nie mieli o artyście zbyt wysokiego mniemania, o czym świadczy kąśliwa notatka Giana Pietra Belloriego:
„Mimo bogactw, jakie zgromadził, pozostawił po sobie niewiele dóbr. Tak wiele bowiem wydawał prowadząc życie, godne bardziej księcia, aniżeli malarza." („Vite de' pittori, scultori ed architecti moderni", 1672).

Ze stwierdzeniem tym nie można się całkiem zgodzić, dziś za obrazy malarza trzeba zapłacić fortunę, a Anglicy uważają spuściznę malarza za narodowy skarb. Każde pojawienie się obrazu Van Dycka na aukcji wywołuje w Wielkiej Brytanii niemałe poruszenie.

Nie inaczej było z ostatnim autoportretem Van Dycka. W 2009 roku wystawiono go na aukcji Sotheby's. Dzieło zakupili Amerykanie Alfred Bader i Philip Mould, płacąc 8,329,250 funtów. National Portrait Gallery w Londynie, która także uczestniczyła w licytacji, nie dysponowała dostatecznymi funduszami.

W roku 2013 obraz trafił w ręce Jamesa Stunta, angielskiego kolekcjonera sztuki, który zapłacił za niego 12,5 miliona funtów. Niemalże natychmiast National Portrait Gallery zaczęła czynić starania, by dzieło pozostało w Anglii i było udostępnione szerokiej publiczności. Dzięki funduszom NPG oraz narodowej zbiórce udało się zgromadzić 10 milionów funtów potrzebnych na odkupienie obrazu (za tyle zgodził się odstąpić go James Stunt).

Od roku 2015 obraz jest pokazywany w muzeach i galeriach Wielkiej Brytanii.

Jesteście ciekawi jak skłoniono Anglików do ofiarowania kilkunastu funtów na zakup siedemnastowiecznego obrazu? Zobaczcie film:
http://www.savevandyck.org/

Antoon van Dyck, „Autoportret", ok. 1640 (© National Portrait Gallery, Londyn)


PODZIEL SIĘ

FacebookTab